2022 IHSA softball state tournament schedule for the Springfield area
The Illinois High School Association has released pairings for the 2022 softball state tournament, which culminates in June at Louisville Slugger Sports Complex in Peoria.
Here are the pairings for teams in The State Journal-Register's coverage area.
Class 1A and 2A regional games are slated to begin on May 16, with championship games May 20 and 21. Small-school sectionals are set for the following week and the supersectionals scheduled for May 30. The state finals are June 3-4 at Louisville Slugger.
Class 3A and 4A regional games are slated to begin on May 24, with championship games May 27. Large-school sectionals are set for the following week and the supersectionals scheduled for June 6. The state finals are June 10-11 at Louisville Slugger.
CLASS 2A
AT SACRED HEART-GRIFFIN
Monday’s quarterfinal
GAME 1 — No. 8 Pittsfield at No. 7 North Mac, 4:30 p.m.
Tuesday’s semifinals
GAME 2 — No. 2 Buffalo Tri-City vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.
GAME 3 — No. 3 Sacred Heart-Griffin vs. No. 5 Auburn, 6:30 p.m.
Friday’s title game
GAME 4 — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 4:30 p.m.
Homers and humility: Power-hitting catcher a true leader for Sacred Heart-Griffin softball
AT PETERSBURG PORTA
Monday’s quarterfinals
GAME 1 — No. 8 Beardstown at No. 7 Petersburg PORTA, 4:30 p.m.
GAME 2 — No. 10 Rushville-Industry at No. 6 Pleasant Plains, 4:30 p.m.
Tuesday’s semifinal
GAME 3 — No. 1 Quincy Notre Dame vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.
Wednesday’s semifinal
GAME 4 — No. 4 Athens vs. Game 2 winner, 4:30 p.m.
Friday’s title game
GAME 5 — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 4:30 p.m.
Winners at Sacred Heart-Griffin and Petersburg PORTA will meet in the Athens Sectional semifinals on May 24 at 6:30 p.m.
AT WILLIAMSVILLE
Monday’s quarterfinal
GAME 1 — No. 9 New Berlin won by forfeit over No. 10 Riverton
Tuesday’s semifinal
GAME 2 — No. 1 Stanford Olympia vs. No. 9 New Berlin, 4:30 p.m.
Wednesday’s semifinal
GAME 3 — No. 4 Carlinville vs. No. 6 Williamsville, 4:30 p.m.
Saturday’s title game
GAME 4 — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 11 a.m.
Williamsville Regional winner will face the Canton Regional champion in the Athens Sectional semifinals on May 24 at 4:30 p.m. No. 2 Macomb is the top seed at Canton.
AT MONTICELLO
Monday’s quarterfinal
GAME 1 — No. 8 Bismarck-Henning-Rossville-Alvin at No. 7 Pana, 4:30 p.m.
Tuesday’s semifinal
GAME 2 — No. 2 Bloomington Central Catholic vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.
Wednesday’s semifinal
GAME 3 — No. 3 Warrensburg-Latham vs. No. 5 Monticello, 4:30 p.m.
Friday’s title game
GAME 4 — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 4:30 p.m.
Monticello Regional winner will face the St. Joseph-Ogden Regional champion in the Maroa-Forsyth Sectional semifinals on May 24 at 6:30 p.m. No. 1 Effingham St. Anthony is the top seed at St. Joseph-Ogden.
AT VANDALIA
Monday’s quarterfinals
GAME 1 — No. 10 Hillsboro at No. 8 Vandalia, 4:30 p.m.
GAME 2 — No. 11 Litchfield at No. 5 Greenville, 4:30 p.m.
Tuesday’s semifinal
GAME 3 — No. 2 Newton vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.
Wednesday’s semifinal
GAME 4 — No. 3 Staunton vs. Game 2 winner, 4:30 p.m.
Friday’s title game
GAME 5 — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 4:30 p.m.
Vandalia Regional winner will face the Alton Marquette Regional champion in the Gillespie Sectional semifinals on May 25 at 4:30 p.m. No. 1 Freeburg is the top seed at Alton Marquette.
Go deeper: How two lifelong friends helped turn around the Staunton softball program
AT SALEM
Monday’s quarterfinal
GAME 1 — No. 9 Lawrenceville at No. 7 Flora, 4:30 p.m.
Tuesday’s semifinal
GAME 2 — No. 1 Gillespie vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.
Wednesday’s semifinal
GAME 3 — No. 4 Salem vs. No. 6 Robinson, 4:30 p.m.
Friday’s title game
GAME 4 — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 4:30 p.m.
Salem Regional winner will face the Breese Central Regional champion in the Gillespie Sectional semifinals on May 24 at 4:30 p.m. No. 2 Breese Mater Dei is the top seed at Breese Central.
Go deeper: Why the Gillespie softball team will be tough to beat for years to come
CLASS 1A
At Havana
Monday’s quarterfinal
GAME 1 — No. 8 Jacksonville Routt vs. No. 7 Calvary at Lutheran, 4:30 p.m.
Tuesday’s semifinal
GAME 2 — No. 2 Havana vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.
Wednesday’s semifinal
GAME 3 — No. 4 Pawnee vs. No. 5 Edinburg, 4:30 p.m.
Friday’s title game
GAME 4 — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 4:30 p.m.
Havana Regional winner will face the Mount Sterling Brown County Regional champion in the Jacksonville Routt Sectional semifinals on May 25 at 4:30 p.m. No. 1 Mount Sterling Brown County is the top seed at Mount Sterling Brown County.
At Bunker Hill
Monday’s quarterfinal
GAME 1 — No. 10 Bunker Hill at No. 7 Lebanon, 4:30 p.m.
Tuesday’s semifinal
GAME 2 — No. 2 Carrollton vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.
Wednesday’s semifinal
GAME 3 — No. 3 Nokomis vs. No. 5 Mulberry Grove, 4:30 p.m.
Friday’s title game
GAME 4 — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 4:30 p.m.
Bunker Hill Regional winner will face the Dupo Regional champion in the Marissa Sectional semifinals on May 25 at 4:30 p.m. No. 1 Marissa is the top seed at Dupo.
College ranks: How this Springfield native came home and reached a college softball milestone
At Hardin Calhoun
Monday’s quarterfinal
GAME 1 — No. 9 Edwardsville Metro-East Lutheran at No. 8 White Hall North Greene, 4:30 p.m.
Tuesday’s semifinal
GAME 2 — No. 1 Hardin Calhoun vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.
Wednesday’s semifinal
GAME 3 — No. 4 Raymond Lincolnwood vs. No. 6 Greenfield, 4:30 p.m.
Saturday’s title game
GAME 4 — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 11 am.
Hardin Calhoun Regional winner will face the Centralia Christ Our Rock Lutheran Regional champion in the Marissa Sectional semifinals on May 24 at 4:30 p.m. No. 2 Carlyle is the top seed at Centralia.
This article originally appeared on State Journal-Register: IHSA softball: Peoria pairings, bracket, scores for state tournament